Upute o primjeni modela ukidanja samoizolacije u osnovnim i srednjim školama uz provođenje redovitog dobrovoljnog samotestiranja učenika

Ministarstvo znanosti i obrazovanja razradilo je u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo model ukidanja samoizolacija u osnovnim i srednjim školama uz provođenje dobrovoljnog samotestiranja učenika.
Provođenjem mjere dobrovoljnog samotestiranja učenika u potpunosti bi se ukinula obveza samoizolacije za učenike koji su u školi ili izvan nje bili u kontaktu sa zaraženom osobom, a nemaju simptome bolesti i imali su negativan rezultat testa, čime bi se povećalo praćenje nastave uživo u prostorijama škole.

Objavljene su i revidirane preporuke o prioritetima za testiranje na SARS- Cov-2 postupanju s kontaktima, završetku izolacije izolacije i karantene/samoizolacije s osvrtom na osobe koje su preboljele COVID 19 ili su testirane (u privitku) -

Sažetak izmjena navodi:

"Karantene su oslobođena djeca do 18 godina starosti koja su primarno cijepljena i koja su preboljela pa primila jednu dozu cjepiva, neovisno o tome koliko je vremena prošlo od cijepljenja. Zdravstveni djelatnici i djelatnici u sustavu socijalne skrbi kojima je na temelju ranijeg preboljenja ili cijepljenja karantena skraćena na sedam dana trebaju prije povratka na posao uraditi brzi antigenski test (može i PCR ako kapaciteti testiranja dozvoljavaju) te se na posao mogu vratiti tek po dobivanju negativnog rezultata testa. Izolacija je skraćena asimptomatskim i osobama s blagom do umjerenom kliničkom slikom koje nisu imunokompromitirane na sedam dana i za osobe kojima je prošlo više od četiri mjeseca od primarnog cijepljenja ili preboljenja."

Mole se roditelji da se upoznaju sa:

1. Uputama za roditelje

2. Uputama za primjenu testa (u tekstu i video poveznici)

3. Uputama o postupanju s oboljelima, bliskim kontaktima oboljelih i prekidu izolacije i karantene

4. Izjavom o ne slaganju sa provođenjem mjere samotestiranja

(u prilogu)

UČENICI ĆE U UTORAK 15. VELJAČE U ŠKOLI DOBITI TESTOVE TE UKOLIKO SE RODITELJI SLAŽU SA PROVOĐENJEM MJERE SAMOTESTIRANJA, ISTO PROVODE SLJEDEĆI DAN TE U SRIJEDU 16. VELJAČE DONOSE U ŠKOLU ZAPISANO U INFORMATIVCI REZULTATE TESTA.

SLJEDEĆI DAN PROVOĐENJA SAMOTESTIRANJA JE NAKON PRAZINKA 28. VELJAČE.

PROVOĐENJE SAMOTESTIRANJA OBAVLJATI ĆE SE PONEDJELJKOM.

Poveznica na pitanja i odgovore o provedbi postupka samotestiranja djece:

objavio: Sanja Lazo   datum: 14. 2. 2022.