SRETAN USKRS!

Radionicom penganja jaja pripremamo se za uskršnje blagdane. Učenici drugog i četvrtog razreda sa učiteljicom Nikom Kolbasa danas su naučili nešto o ovoj tradicionalnoj tehnici karakterističnoj za dubrovački kraj. Pengana jaja služe kao ornamenti i često sadrže pisane poruke i tradicionalne pozdrave, a najčešće su napisane dijalektom kraja iz kojeg potječu. Uobičajeno je da se razmjenjuju kao darovi, a u prošlosti su bili dio obreda upoznavanja i zaljubljivanja kao razlog za viđanje mladića i djevojaka.

Malo jaje našarat ću, koga volim, regalat ću, jedna je od najčešćih poruka pisanih na penganim jajima dubrovačkog kraja.

Svim učenicima, djelatnicima i roditeljima učenika OŠ Mljet, želimo blagoslovljen Uskrs ispunjen radošću, srećom i mirom.

objavio: Sanja Lazo   datum: 13. 4. 2022.